Czy warto inwestować w instalację fotowoltaiczną? W dobie lawinowo rosnących cen prądu pytanie to pada coraz rzadziej. Wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z konieczności szukania alternatywnych rozwiązań zabezpieczających przyszłość interesu. Dlaczego warto inwestować w PV?
Według wyliczeń ekspertów cena prądu wzrosła średnio o 279% w ciągu roku (od sierpnia 2021 do sierpnia 2022), niektórzy sprzedawcy przygotowali jeszcze większe podwyżki, np. firma Enea o 359%. Niestety, to właśnie wydatki na energię elektryczną mają największy udział w całkowitych kosztach, z jakimi muszą mierzyć się przedsiębiorcy. Co więcej, ceny prądu dla działalności są znacznie wyższe niż dla klientów indywidualnych – dostawcy mający sporą dowolność w kształtowaniu cen przedstawiają przedsiębiorcom oferty przyprawiające o prawdziwy zawrót głowy. Efektem tych działań jest zwrot firm ku OZE.
Przetrwanie na rynku
Horrendalne podwyżki prądu, jakie zafundowali przedsiębiorcom producenci prądu, kazały zweryfikować podejście do odnawialnych źródeł energii i raz jeszcze przemyśleć kwestię inwestycji w fotowoltaikę. Szukanie oszczędności – to jedno z najważniejszych zadań, jakie postawiono przed przedsiębiorcami. Znalezienie sposobu na zmniejszenie rachunków za prąd to często kwestia przetrwania na rynku i bycia konkurencyjnym. Jak podkreślają specjaliści z Da Vinci Green Energy, wyższe ceny energii to także wzrost cen za usługi firm i ich produkty, czyli bezpośrednie uderzenie w konsumentów.
Stworzenie własnej elektrowni, czy to posadowionej na gruncie czy też na dachu, pozwala uniezależnić się od dostawców prądu, zminimalizować comiesięczne opłaty związane z działalnością, a co za tym idzie – zadbać o dalszy rozwój. To niewątpliwe korzyści fotowoltaiki dla firmy, aktualnie dla wielu przedsiębiorców najważniejsze. Jak przewiduje specjalista z Da Vinci Green Energy, nawet chwilowe zamrożenie przez rząd cen energii nie rozwiąże problemu. Konieczne jest przeanalizowanie sytuacji w dalszej perspektywie. Co będzie, gdy czas wsparcia się skończy? Pomysłów na przetrwanie warto poszukać już dziś.
Wzmocnienie swojej pozycji, ocieplenie wizerunku
Realne oszczędności to dopiero początek korzyści, jakie daje inwestycja w OZE. Fotowoltaika jest bezemisyjna, co oznacza, że firma staje się bardziej przyjazna środowisku. Inwestycje w zieloną energię pozwalają ocieplić wizerunek przedsiębiorstwa i sprawiają, że jest ono lepiej postrzegane przez kontrahentów i klientów. Dzięki temu stają się również bardziej konkurencyjne i umacniają swoją pozycję na rynku. Co więcej, odchodzenie od wykorzystywania paliw kopalnych i zastąpienia ich odnawialnymi źródłami energii jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej.
Świadome zmniejszanie ilości emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla świadczy o odpowiedzialności ekologicznej przedsiębiorstwa. Warto też podkreślić, że obliczanie śladu węglowego staje się obowiązkiem legislacyjnym – w kolejnych latach (2024, 2025, 2026) obejmie on również średnie i małe firmy. Już dziś, emisja niskiego śladu węglowego jest wymogiem przetargowym, który muszą spełniać firmy działające na arenie międzynarodowej. To kolejny argument przemawiający na korzyść inwestycji, jaką są instalacje fotowoltaiczne w firmie.
Sposób na optymalizację podatkową
Fotowoltaika w firmie to także sposób na optymalizację podatkową. Przede wszystkim należy podkreślić, że instalacja fotowoltaiczna może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Dzięki temu przedsiębiorca ma możliwość odliczenia pełnego podatku VAT (23%), dokonania odpisów amortyzacyjnych, a także odpisu rat leasingu na instalację paneli fotowoltaicznych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o założeniu własnej przyzakładowej elektrowni należy zapoznać się z przepisami i możliwościami dotyczącymi inwestycji.
Dlaczego? Trzeba podkreślić, że odliczenie podatku jest możliwe, jeżeli zostaną spełnione następujące warunki:
- została wystawiona faktura;
- sprzedawca podlega obowiązkowi podatkowemu (jest płatnikiem VAT);
- instalacja jest wykorzystywana do celów związanych z prowadzeniem działalności.
W razie jakichkolwiek wątpliwości co do możliwości włączenia inwestycji w koszty firmy warto skorzystać z pomocy specjalistów.
Wsparcie finansowe dla inwestorów
Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych to oczywisty koszt dla firmy. Istnieją jednak możliwości skorzystania ze wsparcia finansowego – przygotowano programy ogólnokrajowe i regionalne, dzięki którym można pozyskać środki na inwestycję. Na tym nie kończą się możliwości, ponieważ z myślą o przyszłych inwestorach stworzono także instrumenty finansowe, takie jak kredyty lub leasing na fotowoltaikę.
Jednym z najważniejszych programów jest Energia Plus – inicjatywa powstała z myślą o przedsiębiorcach, którzy poważnie myślą o uniezależnieniu się od dostawców prądu. Program umożliwia uzyskanie pożyczki na preferencyjnych warunkach. Beneficjent może otrzymać od 0,5 mln do 500 mln złotych, do 85% kosztów kwalifikowanych. Pożyczka udzielana jest na okres do 15 lat. Program daje szansę na umorzenie 10% otrzymanego wsparcia, wynoszącego nie więcej niż 1 mln złotych.
Szybki zwrot inwestycji
Inwestycja w fotowoltaikę to wiele korzyści dla przedsiębiorstwa, począwszy od realnych oszczędności i usamodzielnienia się w zakresie pozyskiwania energii, poprzez poprawę wizerunku, a skończywszy na umocnieniu pozycji pośród konkurencji. Trzeba również pamiętać, że jest to inwestycja, na którą można uzyskać wsparcie finansowe. Nie mniej ważne jest to, że może ona dość szybko się zwrócić. Jak wyliczają eksperci z Da Vinci Green Energy, zwrot może nastąpić w niecałe 3 lata! Ta doskonała wiadomość powinna być ostatecznym potwierdzeniem korzyści płynących z instalacji fotowoltaicznej.
Aby jak najpełniej wykorzystać zalety przyzakładowej elektrowni, należy dokładnie zaplanować inwestycję. Ważna jest jej wielkość, jakość użytych elementów (panele, falownik itd.), posadowienie, ukształtowanie terenu, nasłonecznienie, a także kwestia potrzeb firmy. Warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy przeprowadzą audyt i będą wspierać na kolejnych etapach inwestycji. Dobrze zaplanowane zmiany przyniosą przedsiębiorstwu niewątpliwe korzyści.
Podobne tematy