Etapy-Budowy

Przejdź z nami każdy etap budowy po kolei. Wytłumaczymy Ci krok po kroku jak zacząć i zakończyć budowę domu, altanki, basenu i innych podobnych inwestycji.

Dom kopuły jest rodzajem struktury geodezyjnej z 60 trójkątnych paneli sześć do dziesięciu stóp na każdym boku. Nadbudowa może być prefabrykowana z zainstalowanymi już panelami zewnętrznymi lub zbudowana na miejscu z tarcicy. Ściany fundamentowe kopuły są wyłożone płytami bazowymi, wykonanymi z listew drewnianych o wymiarach 4×6 cali. Płyty te służą jako przejście między ścianami a nadbudową.

Domy z kopułą geodezyjną

Kopuła geodezyjna to wydajna struktura, która składa się z serii trójkątów. Kształt ten jest niezwykle stabilny, a siła przyłożona do narożnika prostokątnego budynku wygina go w równoległobok. Z tego powodu kopuły geodezyjne są bardzo solidne i odporne na działanie sił natury. Powierzchnia kopuły geodezyjnej jest o około 38% mniejsza niż konwencjonalnego budynku w kształcie pudełka. Z tego powodu mogą one wytrzymać silne wiatry i są znacznie mniej podatne na wahania temperatury niż inne rodzaje konstrukcji. Budynki te można również szybko zbudować bez użycia ciężkiego sprzętu.

Monolityczne domy kopułowe

Jeśli rozważasz budowę domu kopułowego, ale nie jesteś pewien, od czego zacząć, oto kilka podstawowych wskazówek:

Domy geodezyjne

Jeśli chodzi o budowę kopuł, proces ich budowy nie jest skomplikowany, ale proces ich ustawienia wymaga specjalnej wiedzy. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie budowy kopuły jest zakup zestawu kopułowego. Zestawy te zawierają wszystkie materiały, które będą potrzebne do budowy kopuły geodezyjnej, w tym podstawy kopuły. Oto kilka wskazówek, jak skonfigurować zestaw kopuły geodezyjnej.

Kopuły geodezyjne

Istnieją różne sposoby na wykonanie kopuły geodezyjnej, ale musisz wiedzieć, jak zacząć. Ten artykuł wyjaśni proces krok po kroku. Dostarczy Ci również niezbędnych materiałów. Po pierwsze, będziesz potrzebował okrągłej podstawy. Może być wykonana z kartonu, drewna, metalu lub kombinacji wszystkich trzech. Podstawa geo-kopuły może mieć nawet 75 cm średnicy, a w jej środku będzie znajdował się pierścień. Będziesz musiał przyciąć rurki na odpowiedni rozmiar i umieścić je w odpowiednich miejscach, a także odpowiednią liczbę piast i rozpórek.

Tworzenie domu kopułowego od podstaw

Tworzenie domu kopułowego to doskonały sposób na obniżenie kosztów mieszkania. Są one energooszczędne i wymagają mniej miejsca niż tradycyjne domy, co pozwala zaoszczędzić pieniądze. Ponadto, ponieważ mają kształt kopuły, nie wymagają wentylatorów wyciągowych ani systemów przepływu powietrza, co zmniejsza koszty energii. Ciągły przepływ powietrza wewnątrz domu utrzymuje również dobrą jakość powietrza. Jeśli martwisz się o koszt budowy domu kopułowego, czytaj dalej, aby uzyskać kilka wskazówek dotyczących projektu.

Korzyści

Projekt domu kopułowego oferuje kilka korzyści. Wklęsłe wnętrze pozwala na cyrkulację naturalnego powietrza, co oznacza mniej przeciągów i mniejsze straty ciepła. Jego aerodynamiczny kształt zmniejsza również turbulencje spowodowane ekstremalnym wiatrem, który może wykradać ciepło z domu. Właściciel-budowniczy domu w stylu kopuły stwierdził, że zgodność z kodem była dość kosztowna, więc zdecydował się na bardziej przystępną wersję kwadratowego pudełka zamiast.

Koszt

Jeśli budujesz dom kopułowy off-grid, koszt struktury będzie w dużej mierze określony przez jego powierzchnię i materiały. W zależności od użytych materiałów, kopuła może kosztować tysiące dolarów. Możesz zrobić własną kopułę z betonu, sklejki lub paneli laminowanych. Jeśli nie masz czasu, aby zatrudnić architekta, możesz kupić wstępnie zaprojektowane panele od zewnętrznego sprzedawcy domów kopułowych. Koszt paneli będzie zazwyczaj wynosił od 8 000 do 12 000 dolarów, w zależności od użytych materiałów.

Podobne tematy