Etapy-Budowy

Przejdź z nami każdy etap budowy po kolei. Wytłumaczymy Ci krok po kroku jak zacząć i zakończyć budowę domu, altanki, basenu i innych podobnych inwestycji.

Niezależnie od tego, czy chcesz użyć mozaiki w kuchni, łazience czy biurze, możesz łatwo zrobić ją w domu przy użyciu kilku prostych narzędzi. Żywica jest wytłoczona z grzbietami na odwrocie. Może być wykonana z kawałków szkła, ceramiki lub kamienia. Wysycha całkowicie w ciągu 24 godzin i jest trwałym i atrakcyjnym sposobem na dekorację domu. Aby stworzyć własną mozaikę, możesz wykonać poniższe kroki.

Mozaika żywiczna jest wytłoczona z grzbietami na plecach

Wytłoczone grzbiety na plecach mozaiki żywicznej tworzą charakterystyczną teksturę, która sprawia, że powierzchnia wygląda na mokrą. Po utwardzeniu mozaiki te pozostaną zamontowane na desce. Jeśli mozaika jest montowana na ścianie, użyjesz kleju budowlanego podobnego do Liquid Nails Outdoor. Klej będzie również utrzymywał płytki przed przesunięciem podczas procesu utwardzania.

Mozaika jest również często zakrzywiona, więc możesz umieścić je w dowolnym miejscu. Płytki mozaikowe mają tę zaletę, że pozwalają umieścić kamień na zakrzywionych powierzchniach. Płyty mozaikowe są łatwiejsze w montażu niż tradycyjne płytki. Jednak instalacja mozaiki wymaga specjalnych technik i narzędzi. Musisz mieć wystarczające doświadczenie w instalacji mozaiki, zanim spróbujesz. Poniżej wymieniono kilka kroków, o których należy pamiętać podczas instalacji mozaiki.

Przed położeniem mozaiki, upewnij się, że wyrównujesz fugę na powierzchni. Zapobiegnie to wypełnianiu fug przez nadmiar zaprawy. Następnie użyj małego pędzla artystycznego, aby spłaszczyć grzbiety gładką krawędzią kielni. Gdy mozaika jest już spłaszczona, użyj kostki do ubijania, aby osadzić ją w świeżej zaprawie. Następnie, możesz spoinować płytki.

Są suche w dotyku w ciągu 24 godzin

Po ukończeniu mozaiki żywicznej w domu, będziesz chciał umieścić je na powierzchni, która pozwoli żywicy na utwardzenie. Temperatura pomieszczenia jest ważna do rozważenia przy podejmowaniu decyzji o umieszczeniu mozaiki. Cieplejsza pogoda pozwoli na szybsze utwardzenie żywicy. Po 24 godzinach mozaika będzie na tyle sucha, że będzie można jej dotknąć. Jeśli pogoda jest wilgotna, możesz chcieć rozważyć cieplejszą lokalizację.

Dla dużych luk i większych kawałków mozaiki, czarna fuga jest najlepszym wyborem, ale jeśli chcesz lżejszy kolor, kremowa fuga jest drogą do zrobienia. Możesz wytrzeć wszelkie pozostałości fugi, które są pozostawione przez mozaikę, wycierając ją w dół z niestrzępiącą się szmatką lub zmiętą gazetą. W przypadku większych kawałków możesz użyć małej, nierysującej nylonowej szorowarki lub małego drewnianego patyka, aby ją usunąć.

Aby usunąć nadmiar fugi z tesserae, możesz użyć wilgotnej gąbki. Upewnij się tylko, że nie wypielęgnujesz linii fugi lub plam. Wilgotna gąbka lub mokry pędzel do makijażu mogą pomóc w usunięciu nadmiaru fugi, nie powodując żadnych uszkodzeń mozaiki. Podczas gdy fuga jest jeszcze mokra, nadszedł czas, aby usunąć wszelkie zamglenia za pomocą wilgotnej ściereczki lub gąbki.

Mogą być wykonane z kawałkami szkła, kamienia lub ceramiki

Jeśli szukasz niedrogiego i łatwego sposobu na wykonanie mozaiki, możesz stworzyć opus palladianum z kawałkami szkła, kamienia lub ceramiki. Ten typ mozaiki jest asymetryczny i wymaga dużej ilości wizji do stworzenia. Będziesz musiał stworzyć andamento, aby nadać jej ruch, oraz różne narzędzia, aby stworzyć ten typ mozaiki. Upewnij się, że twoje podłoże jest sztywne, więc nie będzie pękać lub wypaczać się, gdy go usuniesz.

Aby zacząć, będziesz potrzebował kleju do mozaiki. Większość mozaik używa zaprawy cementowej jako kleju, ale możesz też użyć innych rodzajów kleju. Wybierz ten, który jest najbardziej odpowiedni dla Twojego projektu w zależności od materiału, z którego wykonane jest podłoże. Kleje odporne na wodę są najlepsze dla mozaik zewnętrznych, podczas gdy kleje na bazie akrylu działają dobrze dla śliskich powierzchni. Po wyschnięciu kleju mozaikowego można zastosować kolorową fugę. Jeśli robisz większą mozaikę, możesz chcieć zainwestować w wycinarkę do szkła lub wycinarkę do płytek.

Szkło i kamień to dwa najstarsze rodzaje mozaik. Po raz pierwszy szkło pojawiło się na scenie w okresie hellenistycznym, przynosząc ze sobą niespotykaną gamę kolorów. Ze względu na swoją kruchość było oszczędnie używane na podłogach, ale szybko przejęło funkcję kamienia w mozaice ściennej. Niezrównana intensywność szkła skłoniła artystów do odkrywania nowych efektów kolorystycznych.

Podobne tematy