Etapy-Budowy

Przejdź z nami każdy etap budowy po kolei. Wytłumaczymy Ci krok po kroku jak zacząć i zakończyć budowę domu, altanki, basenu i innych podobnych inwestycji.

W tym artykule wyjaśnimy różne rodzaje klejów polimerowych: Metakrylan, Cyjanoakrylan, Envirotex Lite, Krazy Glue oraz cyjanoakrylan. Dowiesz się również, jak działa każdy z nich i dlaczego jest najbardziej popularny. Aby pomóc Ci zdecydować, który typ jest najlepszy dla Twojego projektu, zawarliśmy listę najpopularniejszych marek.

Metakrylan

Metakrylan jest powszechnym klejem strukturalnym i jest produkowany przy użyciu związku metakrylanu metylu. Ten klej polimerowy składa się z utwardzacza i żywicy. Może być stosowany na różnych materiałach, w tym plastiku, metalu, kompozytach i energii wiatrowej. Jest to produkt wszechstronny i ma szereg zastosowań w budownictwie, building & manufacturing, and general assembly.

Polimery na bazie metakrylanu są powszechnie stosowane w aplikacjach konsumenckich, półprofesjonalnych i do-it-yourself. Produkty te mogą wymagać specjalnych środków ostrożności przy obchodzeniu się z nimi, zwłaszcza jeśli zawierają płynny monomer metakrylanu. Polimery o dużej masie cząsteczkowej nie wymagają jednak specjalnych metod postępowania. Produkt wysycha i utwardza się w krótkim czasie po użyciu. Gdy jest stosowany prawidłowo, metakrylan jest doskonałym klejem do różnych zastosowań.

Inną formą metakrylanu jest polimetakrylan metylu, rodzaj tworzywa sztucznego odpornego na uderzenia. Jest on stosowany w oknach i świetlikach, wiatach autobusowych i kuloodpornych barierach bezpieczeństwa. Jest również używany do elementów sanitarnych, w tym wanien i pryszniców. Istnieje wiele innych pochodnych polimetakrylanu, ale ich ogólna produkcja jest ograniczona. Niektóre polimery są bardziej odporne na rozpuszczalniki i chemikalia, a inne mają niższą udarność.

Przy stosowaniu klejów metakrylanowych ważne jest, aby zrozumieć, że metakrylan jest łatwopalny. Woda nie ugasi ognia w metakrylanie, ale suchy proszek gaśniczy lub pianka odporna na alkohol zrobią sztuczkę. Ponadto należy upewnić się, że klej jest prawidłowo wymieszany i schłodzony. Podczas stosowania kleju metakrylowego należy pamiętać, że metakrylan jest lepszy niż śruby i spawanie.

Większość narażenia na metakrylan występuje w miejscu pracy. Ze względu na jego łatwopalność, jest niebezpieczny do wdychania. Administracja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA) ustaliła dopuszczalny limit narażenia na 100 części na milion, co stanowi średni poziom narażenia podczas ośmiogodzinnej zmiany roboczej. Jeśli jednak nie jesteś pewien toksyczności metakrylanu, przeczytaj uważnie etykietę opakowania przed jego użyciem.

Cyanoakrylan

Cyanoakrylan jest powszechnym klejem strukturalnym, a także jest łatwy w użyciu. Jego grupa akrylowa tworzy polimer w obecności wilgoci. Dodanie wilgoci przyspiesza proces utwardzania cyjanoakrylu. Jednak istnieje kilka przypadków, w których nie trzeba dodawać wilgoci, takich jak gdy klej jest używany na nieporowatych materiałów.

Forensic naukowcy używają cyjanoakrylu do zbierania odcisków palców na miejscach zbrodni. Obiekt jest umieszczony w przezroczystym pojemniku z warstwą produktu cyjanoakrylowego na nim. Pojemnik jest następnie podgrzewany do 100 stopni Celsjusza, co powoduje, że cyjanoakrylan polimeryzuje i tworzy biały wzór odcisku na powierzchni przedmiotu. Test ten jest najbardziej przydatny w przypadku przedmiotów nieporowatych i jest szczególnie skuteczny w identyfikacji ludzkiego DNA.

Cyanoakrylan jest klejem, który tworzy silny łańcuch polimerowy w wodzie. Krazy Glue, Super Glue i podobne produkty są klejami cyjanoakrylowymi. Kleje te mogą wytrzymać do 4.000 funtów siły bez potrzeby dwuczęściowego systemu epoksydowego. Jeśli planujesz używać cyjanoakrylanu, upewnij się, że czytasz na nim przed zakupem.

Klej polimerowy cyjanoakrylowy ma długą historię. Po raz pierwszy został użyty w latach 40. XX wieku jako przezroczysty klej do tworzyw sztucznych. W latach 50-tych XX wieku został wykorzystany do celów medycznych. Lek otrzymał aprobatę FDA w 1964 roku i był szeroko stosowany w wojsku. Wojsko używało cyjanoakrylu do zatrzymywania krwawienia w klatce piersiowej żołnierzy w Wietnamie. Produkt ten był tak skuteczny, że pomagał pacjentom dotrzeć na czas do szpitala. Przemysł farmaceutyczny odrzucił jednak stosowanie cyjanoakrylu do celów cywilnych.

Envirotex Lite

Zastosowanie Envirotexu Lite odbywa się w pomieszczeniu o wilgotności względnej poniżej 50%. Zbyt duża wilgotność może spowodować powstanie oleistego filmu na wykończonych powierzchniach. Film ten jest odwracalny i można ponownie nałożyć powłokę w celu skorygowania wilgotności. Tani zestaw pogodowy może pomóc w określeniu poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Niższy poziom wilgotności pozwoli na szybsze wyleczenie, a osuszacz może być konieczny do usunięcia wilgoci z powietrza.

Używanie Envirotex Lite jest bezpieczne dla Twoich mebli i wykończeń. Jego dwuczęściowa formuła epoksydowa wysycha do gładkiego, błyszczącego wykończenia. Ten materiał jest świetny zarówno do odnawiania, jak i tworzenia nowego arcydzieła. Ten bezrozpuszczalnikowy klej jest również bez LZO i lepiej dla zdrowia niż standardowe kleje. Jest łatwy do mieszania, i działa dobrze ze wszystkimi kolorami i equipment.

Inna opcja to klej epoksydowy, który działa podobnie do Envirotex Lite. Jednak czas otwarty kleju Epoxy jest znacznie krótszy. Można go używać jako bezbarwną powłokę lub jako klej na bazie epoksydowej. Powinieneś mieszać klej Epoxy tylko na osobnej tacy przed nałożeniem go na powierzchnię. Jeśli martwisz się o umożliwienie tworzenia się pęcherzyków, użyj kleju na bazie epoksydowej. Czas otwarty jest znacznie krótszy niż w przypadku Envirotex Lite i nie będzie on samopoziomował się i tworzył bąbelków.

Krazy Glue

Krazy Glue to superglue, który twardnieje w ciągu kilku sekund, gdy ma kontakt z wilgocią. Jeśli używasz go na zewnątrz, powinieneś mieć pewność, że pozwolisz mu całkowicie wyschnąć przed nałożeniem go na powierzchnię. W przeciwnym razie nie będzie przylegał do powierzchni i będzie się później odklejał. Krazy Glue jest bezpieczny zarówno dla porowatych, jak i nieporowatych powierzchni i może być używany do ogólnych napraw.

Krazy Glue jest klejem cyjanoakrylowym. Ten rodzaj kleju utwardza się szybko i może utrzymać ciężkie przedmioty razem. Jednak jest bardzo toksyczny i nie powinien być używany przez dzieci lub zwierzęta domowe. Ponadto Krazy Glue może uszkodzić plastik i styropian. Dlatego nigdy nie należy używać Krazy Glue, jeśli nie można go od razu usunąć.

Krazy Polymer Glue to płyn, który szybko się utwardza i tworzy mocne wiązania. Podobnie jak zwykły Krazy Glue, najlepiej nakładać go cienkimi warstwami, aby uniknąć pęcherzyków powietrza. W ten sposób można mieć pewność, że klej zostanie nałożony równomiernie na całej powierzchni. Jednak nigdy nie należy nakładać Krazy Polymer Glue bezpośrednio na porowate powierzchnie, ponieważ może to spowodować potencjalne zanieczyszczenie.

Choć możesz używać Krazy Polymer Glue do rzemiosła i codziennych projektów, musisz być ostrożny z jego przechowywaniem. Może on stwardnieć, jeśli będzie narażony na działanie wilgoci. Dlatego najlepiej po jego użyciu trzymać wieczka opakowań zamknięte. W przeciwnym razie może to spowodować, że klej stanie się grubszy i twardy. Używanie pędzla po sklejeniu czegoś może temu zapobiec.

Superglue

Klej polimerowy jest rodzajem kleju używanego do sklejania materiałów razem. Jest używany do różnych celów, od prostych przedmiotów do złożonych procesów przemysłowych. W swojej najbardziej podstawowej formie jest podobny do sztyftu klejowego. Może być stosowany do różnych projektów, od projektów artystycznych do znaczków i kopert. Innym rodzajem kleju jest klej wrażliwy na nacisk, który jest mieszaniną akryli i gumy / lateksu, która wykorzystuje ciśnienie do klejenia materiałów. Ponieważ nie zawiera wody i rozpuszczalników, może być stosowany do wielu różnych zastosowań, w tym aplikacji na metal.

Niektóre rodzaje kleju utwardzają się w różnych temperaturach i poziomach wilgotności, tworząc twardsze połączenia. Niektóre rodzaje klejów wymagają określonych temperatur i poziomów wilgotności, aby utwardzić się prawidłowo. Promieniowanie, ciepło, wilgoć i światło UV może pomóc w procesie utwardzania. Cyjanoakrylan jest jednym z takich klejów. Utwardza się on w ciągu zaledwie dwóch lub trzech godzin. W rezultacie, jest on nazywany superglue.

Cyanoakrylan jest rodzajem kleju polimerowego. Łączy dwa materiały poprzez tworzenie mikroskopijnych haczyków. Tworzy również molekularny rzep. Wiąże skuteczniej, jeśli jest nałożony grubo. Przypisuje się ją sile elektromagnetycznej pomiędzy dwoma naładowanymi cząsteczkami. Siła ta jest podobna do siły, która utrzymuje białka małży razem. Podobnie, gdy jest wystawiony na działanie zasad, klej tworzy silne wiązanie między dwoma substancjami.

Cyanoakrylany są syntetycznymi polimerami, które tworzą łańcuchy w wodzie. Są one najczęściej używane do superglueing plastiku i gumy. Kleje te również tworzą silne wiązania, które mogą osiągnąć 4 000 psi. Kleje te nie są wymagane do stosowania dwuczęściowych systemów epoksydowych. Jeśli chcesz użyć cyjanoakrylu, będziesz musiał wcześniej zamgławiać powierzchnię.

Podobne tematy