Etapy-Budowy

Przejdź z nami każdy etap budowy po kolei. Wytłumaczymy Ci krok po kroku jak zacząć i zakończyć budowę domu, altanki, basenu i innych podobnych inwestycji.

Dlaczego warto używać suchego betonu? Jest tańszy, łatwiejszy w instalacji i szybszy niż beton towarowy. Dodatkowo, jest bardziej wytrzymały. Dowiedz się, jak używać go na pięć sposobów. Poniżej przedstawiamy zalety suchego betonu. Te rodzaje betonu są idealne dla projektów DIY. Są one znacznie szybsze niż gotowy beton, ale mogą być trudniejsze do mieszania. Powinny być mieszane w dużym wiadrze przed rozpoczęciem.

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu wtrakciebudowy.pl

Mniej kosztowne niż beton towarowy

Ogólnie rzecz biorąc, suchy beton jest tańszy niż gotowe mieszanki, ale ma też wady. Oprócz wysokich kosztów, suchy beton wymaga więcej siły roboczej i może trwać dłużej, aby ustawić. Ogólnie rzecz biorąc, beton towarowy jest preferowany dla większych projektów. Małe projekty lub remonty byłyby lepiej obsługiwane przez miejscu-mieszane betonu. Oto niektóre z korzyści z suchego betonu:

Koszt suchego betonu jest około 50 procent mniej niż koszt gotowego mieszanki, z kosztami dostawy od 50 do 147 dolarów za jard sześcienny. Różnica w cenie jest zwykle tylko około pięciu do dziesięciu procent dla projektów mieszkaniowych, podczas gdy jest to około 20 procent dla projektów komercyjnych i instytucjonalnych. Dla większych projektów, beton towarowy kosztuje 119 dolarów do 147 dolarów za jard sześcienny. Koszt za jard sześcienny dla pełnej ciężarówki równa się dziewięć taczek wielkości wykonawcy. Z drugiej strony, częściowe obciążenie ciężarówki kosztuje około 53 dolarów więcej za jard sześcienny.

Suchy beton jest również bardziej wygodne dla małych projektów. Możesz dodać wodę do worka z suchym materiałem, aby stworzyć mieszankę betonu. Musisz jednak dokładnie przestrzegać proporcji, aby osiągnąć pożądaną konsystencję. Należy użyć maksymalnie sześć worków na jard sześcienny, i dodać do 36 galonów wody na torbę. Pełny jard betonu zwykle wymaga co najmniej czterech do pięciu worków.

Koszt suchego betonu jest niższy niż koszt betonu towarowego, zwłaszcza jeśli robisz projekt samodzielnie. Koszt suchego betonu zależy od rodzaju betonu, który potrzebujesz, jard sześcienny i rodzaj struktury. Niemniej jednak, jest to nadal dobra opcja, gdy projekt wymaga betonu, który spełnia określony poziom PSI. Niespełnienie tego wymogu może oznaczać całkowitą porażkę projektu.

Szybsza instalacja

Podczas mieszania betonu, płaska łopata, szpadel lub motyka jest idealnym narzędziem do użycia. Możesz użyć motyki, aby wciągnąć suchą mieszankę do wody, a następnie mieszać, aż będzie całkowicie mokra. Aby mieszanka była bardziej gładka, pociągnij ją do siebie, aż zostanie dokładnie wymieszana. Solidna taczka jest również doskonałym narzędziem do mieszania betonu. Mieszanie betonu z boku może wymagać użycia opaski na kolana.

Innym ważnym czynnikiem, który wpływa na czas schnięcia betonu jest stosunek wody do cementu. Różni producenci zalecają różne ilości wody. Na przykład, standardowa mieszanka Quikrete wzywa do 1,9 do 3,3 litrów końcowej zawartości wody na każdy 60-lb. worek. Jednak większa zawartość wody oznacza luźniejszą mieszankę i ogólnie rzecz biorąc, trwa dłużej do wyschnięcia. Ważne jest również użycie odpowiedniej ilości wody podczas mieszania betonu, ponieważ użycie zbyt małej ilości wody spowoduje zerwanie wiązań chemicznych, które trzymają mieszankę razem.

Gdy beton jest gotowy do użycia, można chodzić po nim w ciągu 24 godzin. Po tygodniu, to powinno być co najmniej siedemdziesiąt procent jego ostatecznej wytrzymałości i gotowy do ciężkiego ruchu. Pod koniec pierwszego tygodnia, można jeździć na nim, ale należy poczekać do końca okresu 28 dni przed toczenia ciężkiego sprzętu na nim. Jeśli instalujesz beton do zastosowań zewnętrznych, ważne jest, aby znać czasy utwardzania każdego rodzaju betonu przed ustawieniem fundamentu.

Tańsze

Są dwa główne rodzaje betonu dostępne na rynku: suchy i mokry. Suchy beton jest tańszy w zakupie niż mokry beton, który kosztuje około 125 dolarów za jard sześcienny. Jest to łatwiejsze do pracy i tworzy dobrze. Mokry beton jest silniejszy, ale może być drogie, ponieważ suche składniki muszą być oczyszczone po zastosowaniu. Suchy beton jest również bardziej wytrzymały i może obsługiwać więcej ciśnienia niż zwykły beton. Może również wytrzymać 3000 funtów na cal kwadratowy przed pęknięciem lub złamaniem. Koszt regularnego betonu jest 110 dolarów za jard sześcienny w USA, co jest w przybliżeniu 2 tony betonu.

Ready-mix beton jest droższy niż suchy, ale może być dostarczony na miejscu. Suchy beton może zmieścić się w jednym ładunku ciężarówki. Jednak pełne ciężarówki kosztują od 119 do 147 dolarów za jard sześcienny. Krótkie ładunki, z drugiej strony, są tańsze niż suchy beton. W zależności od wielkości projektu, suchy beton może być tańszy niż zwykły beton. Zazwyczaj wykonawcy mieszkaniowi używają krótkich ładunków betonu, który jest mieszany na miejscu.

Dla dużych projektów, suchy beton jest bardziej przystępny niż zwykły beton. Jest tańszy, ale wymaga więcej czasu na mieszanie i jest bardziej czasochłonny. Ogólnie rzecz biorąc, regularny beton jest lepszy dla projektów, które nie są wrażliwe na czas, takich jak wylewanie całego chodnika. Dla mniejszych, projektów naprawczych, Quikrete jest lepszy. Ustala się szybciej niż zwykły beton. Kiedy pogoda jest gorąca, beton fast-set ma tendencję do twardnienia zbyt szybko, więc jest droższy niż zwykły beton.

Pomimo tego, że suchy beton jest tańszy niż zwykły beton, nadal nie jest zalecany. W przypadku betonu wymagane jest minimalne zamówienie, co może prowadzić do przepłacania. Ponadto trudniej jest odwzorować kamień naturalny, co oznacza wiele kolorów i dużo pracy. Dodatkowo zwiększenie grubości betonu zwiększy koszty pracy i materiałów, ale sprawi, że będzie on mocniejszy i mniej podatny na pękanie i kruszenie.

Czy suchy beton jest tańszy od zwykłego betonu, zależy od tego, jak jest mieszany i używany. Można go mieszać samodzielnie lub kupić gotowy beton z betoniarni. Różnica jest w ilości surowców i wody, którą potrzebujesz. Wtedy trzeba będzie dodać wody. Najlepiej zamówić więcej niż potrzebujesz, więc nie musisz się martwić o wyciek mieszanki lub podział.

Solidniejszy

Czy beton jest suchy czy mokry zależy od stosunku wody do cementu. Ogólnie rzecz biorąc, im niższy stosunek wody do cementu, tym beton będzie mocniejszy. Jeśli jednak w mieszance mamy drobne kruszywo, to stosunek wilgotnego piasku do grubego kruszywa zwiększy wytrzymałość. Ponadto, wyższy udział wilgotnego piasku oznacza, że beton będzie gęstszy, a zatem mocniejszy. Ale ten stosunek zostanie osiągnięty tylko poprzez wymieszanie składników w odpowiedniej proporcji.

Innym powodem stosowania suchego betonu jest możliwość przyspieszenia procesu utwardzania. Beton można uczynić mocniejszym poprzez zatrzymanie wilgoci na jego powierzchni. Możesz to zrobić, przykrywając powierzchnię betonu papierem lub wodoodporną plastikową folią. Można również użyć mokrych materiałów, takich jak piasek, słoma, obornik, burbon lub płótno. Jednak plastik nie jest dobrym wyborem, jeśli chcesz, aby gotowy projekt wyglądał ładnie.

Proces chemiczny za suszeniem betonu jest związany z faktem, że jeśli wilgoć jest obecna, beton nigdy nie będzie w pełni wyleczyć. Beton stwardnieje w ciągu około 28 dni i osiągnie do 99% wytrzymałości. Jednakże, jeśli wilgoć nie jest obecna, beton będzie nadal twardnieć. Proces utwardzania rozpoczyna się zaraz po wylaniu betonu i może być zakończony w ciągu kilku dni. Główną zaletą stosowania systemu utwardzania jest to, że zmniejsza początkowy czas suszenia i tworzy mocniejszy beton w krótszym czasie.

Oprócz czasu, innym czynnikiem wpływającym na wytrzymałość betonu jest ilość wody w mieszance. Podczas mieszania betonu dodaje się więcej wody, aby zapewnić jego wystarczającą mieszalność. Ta dodatkowa woda zostanie zatrzymana w przestrzeni porów mikrostruktury betonu, więc nie zostanie zużyta podczas reakcji hydratacji. Jest to istotny czynnik podczas pomiaru wytrzymałości betonu. Tak więc, to czy Twój beton jest suchy czy mokry zależy od rodzaju betonu, którego używasz.

Decydując się na użycie suchej mieszanki betonowej, należy pamiętać, że beton będzie absorbował więcej wody po wyschnięciu. Jeśli mieszasz mokre i suche mieszanki, beton będzie pękać. Dlatego, im szybciej skończysz projekt, tym lepiej. Jeśli planujesz używać betonu przez długi czas, użyj tylko jednej mieszanki. W przeciwnym razie, mieszanie dwóch rodzajów spowoduje słabszy beton. Ale, jeśli masz wątpliwości, nie mieszaj dwóch rodzajów betonu, ponieważ mieszanie ich jest ryzykowne.

Podobne tematy